2 Ağustos 2017 Çarşamba

BEBEK TIRNAK KESİMİ VE BAKIMIMinnak ellerin sahibi bebeklerimizin tıpkı bizler gibi tırnak bakımına ihtiyacı olduğunu anlayan annelerimiz ilk başta bu bakımı yaparken çekinebilmektedirler. En çok da tırnaklarını keserken istemeden zarar vermekten çekiniriz.

Ama bir gerçek var ki bebeğimizin tırnakları da en az endişemiz kadar hızlı büyümektedir. Ancak endişelenmeye gerek olmadığını kısa bir süre sonra anlarız.

Bebeğinizin tırnak makası bebeğinize ait olmalı. Kullanılacak tırnak makası bebekler için özel tasarlanmış, ucu yuvarlatılmış tırnak makasları olmalıdır.

Çoğu bebek ilk doğduğunda tırnakları uzun doğar ve kesilmelidir. Çünkü tırnaklar  bakterilerin üremesi için ideal bir ortamdır.

Şunu unutmayalım ki bebeklerimizin tırnakları hızlı büyür ince ve keskindir bu sebeple kendine zarar verebilmektedir.Tırnak keserken bebeğiniz çok hareketliyse uyurken ya da emzirirken kesebilirsiniz. El tırnakları haftada bir ya da iki haftada bir uzamasına bağlı olarak kesebilirsiniz. Ayak tırnaklarını ayda bir kesmeniz yeterlidir.

Bebeğinizin tırnağını keserken en çok parmağı iyi tutmaktır. Bunun için bebeğiniz kucağınıza almanız uygun bir pozisyon olabilir. Siz de bebeğiniz de rahat bir pozisyonda olursanız bu işi daha kolay yapabilirsiniz.Az evvel dediğim gibi parmağı iyi tutmak önemli tırnak altındaki etli kısmı çok güç uygulamadan hafif geri çekerek işlemi uygularsanız daha iyi sonuç alırsınız.


Yürümeye başlayan bebeklerin ayak tırnakları sık aralıklarla kontrol edilmeli ve kesilmelidir.

Ayak tırnakları mutlaka düz kesilmelidir. Yuvarlak kesilen ayak tırnakları tırnak batmasına sebep olmaktadır.


Banyo sonrası tırnak kesimi için uygun bir zamandır çünkü bebeğiniz rahatlamıştır.

Bir diğer uygun zaman  emzirme sonrası ya da beslenme sonrası rahatlamış bebeğinizin tırnağını kesmektir.

Uyurken de tırnaklarını kesebilirsiniz.


Kesim sonrası kağıt törpü ile tırnakları törpüleyebilirsiniz.

Tekrar görüşünceye kadar esen kalın...0 yorum on "BEBEK TIRNAK KESİMİ VE BAKIMI"

Yorum Gönder

 

Bebeğinizin Bakımına ve Sağlığına Dair Herşey Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır Besikliev.Com