8 Ocak 2018 Pazartesi

Bebeğimin İlk Dişi


  
 Bebekler genellikle 6-7 aylıkken ilk dişlerini çıkardığını görürüz. Bazen bu durum daha da geç olabilir.
12-16 aya kadar sarkabilir. Bu süreç kimi bebek ve anneleri için kolay ve keyifli iken kimi bebek ve anneleri için oldukça zor bir süreç olarak geçmektedir. Genellikle dişler 27-29 aya kadar tamamlanır. Bazen 3 yaşına kadar sürebilir.


Peki diş çıkarma belirtileri nelerdir?
    Bebeğinizin huzursuzluğu, uyku düzensizliği, ateşinin çıkması, iştahının azalması, tükrük salgısının artması, ağzına sürekli elini götürmesi, ellerini ısırması ve bazen de ishal buna eşlik edebilir. Bebeğiniz diş çıkarma evresinde iştahı azalacaktır, kilo alımı yavaşlayabilmektedir. Bu durum anneleri endişelendiren bir durumdur. Telaş edilmemeli.
    Bebeğinize yemek yemesi konusunda zorlamamalısınız. Çünkü bu durum anne ve bebek arasında beslenme savaşı'na gitmektedir ve bu savaşın galibi genelde bebeklerdir.

Ne yapmalıyız?
   Anne sütü ve mama takviyesi ile beslenmeyi muhakkak desteklemeliyiz aynı zamanda muhakkak su alımına dikkat etmeliyiz. Bu sayede bebeğimizi susuz bırakmamış olacağız. Bunun yanı sıra bebeğinize hafif soğuk meyve püreleri vermeniz oldukça faydalı olabilmektedir. Bu bebeğinizi rahatlatacak ve ağrısını azaltacaktır. Öncelikle diş etinin hassas olduğunu unutmamalıyız bu dönemde bebeklerimizi sıcak gıdalar vermekten kaçınmalıyız ılık su ılığa yakın gıdalarla bebeğimizi beslenmemiz rahatlamasını sağlayacaktır. Buzdolabından çıkardığınız ılık soğuğa yakın bir yoğurt meyve püresi gibi gıdalar oldukça rahatlatıcıdır çiğneyebilir gıdalar verebilirsiniz yine buzdolabından çıkardığınız bir muzu elmayı verebilirsiniz temizlenmiş buzdolabında soğutulmuş pırasa sapı ve kerevizde verebilirsiniz. Bunun dışında bebeğinizi kucağınıza alıp onu okşayıp sakinleştirebilirsiniz.


    Eğer diş kaşıyıcı vereceksiniz bu ürünlerin  plastik ve boyalı olmamasına dikkat etmelisiniz. Eline bir şeyler ısırması için verebilirsiniz. Ancak bu durumda dik oturmasını sağlamalısınız ve mutlaka yanında bulunmalı çocuğunuzu gözlemlemelisiniz. Çünkü bu durumda bebeğiniz kopardığı parçanın soluk borusuna kaçma ihtimalini unutmamalısınız.


   Diş etine masaj da yapabilirsiniz bunun için öncelikle ellerinize yıkamalısınız temiz bir tülbent ile bunu yapabilirsiniz.


  İlaç kullanımı yapacaksınız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız sağlıklı günler dilerim.


Tekrar görüşünceye kadara esen kalın...


0 yorum on "Bebeğimin İlk Dişi"

Yorum Gönder

 

Bebeğinizin Bakımına ve Sağlığına Dair Herşey Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır Besikliev.Com