7 Ocak 2018 Pazar

ROTA VİRÜS
    Kış geldi Rota virüsü kapımıza geldi. Rotavirüs solunum ve ağız yoluyla bulaşmaktadır.Tüm dünyada ishale neden olan en büyük virüslerdendir. Genelde Aralık Ocak Şubat Mart gibi kış aylarını sevmektedir. Ama yazın da Rota virüsü ile artık karşılaşabiliriz. Bazı çocuklarda hafif ishal ve kusma ile atlatılırken bazı çocukların hastaneye yatması gerekebilmektedir.  


    Genelde şiddetli kusma ile başlayıp ateş ve sonrasında ishal gelmektedir.Genelde 6 aylık bebekler ile 6 yaş arasında çocuklarda sık karşımıza çıkmaktadır. Tabii bu durum yaşlılarda da karşımıza çıkmaktadır. 5 yaş altında Rota virüsüne yakalanan çocuklarımıza dikkat etmeliyiz. Çünkü onlar için tehlikeli bir durumdur.     Hastalığı süresi 2 ile 21 gün arasında değişmektedir. Tedavisi ise semptomatik tir.Çünkü virüslerin neden olduğu hastalıklar için bir ilaç tedavisi yoktur. Bu yüzden hastalığın semptomlarına  yönelik tedavi yapılmaktadır. İshale yönelik olarak ishal diyeti yapılabilir. Bebeğin sıvı kaybını önleme ve oluşan kayıpları sıvı vererek düzenlemeliyiz, anne sütü alıyor ise bebeğiniz anne sütü alımını desteklemeliyiz,  su vermeliyiz, kusmalara yönelik tedaviler yapılabilir. Tedavide aynı zamanda prebiyotikler den faydalanılabilir. 


    Çocuğumuzun ve kendi yaşam alanımızı sık sık temizlememiz oldukça faydalıdır. Kendi elimizi ve bebeğimizin ellerini sık sık yıkamamız gerekmektedir. Tedavide 2006 yılında Amerika'da aşı ile başlamıştır. Aşı ülkemize 2007 yılında girmiştir. Rota virüsü çocukta ishal sonrası 6 haftaya kadar vücut salgılarında Rota virüsünün taşındığı unutulmamalıdır. Bu yüzden bulaştırıcılık 1,5 ay daha sürmektedir.  Eğer çocuğunuz Rota virüsü ile karşılaştığı ise toplu yaşam alanlarında çocukların bir arada olduğu alanlarda özellikle bu durum önemsenmelidir.Sağlıkla esen kalın


0 yorum on "ROTA VİRÜS"

Yorum Gönder

 

Bebeğinizin Bakımına ve Sağlığına Dair Herşey Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır Besikliev.Com