22 Ağustos 2019 Perşembe

Anne Sütünü Artıran BesinlerSU
Normal sağlıklı bir bireyin günde 2-2,5 litre kadar su tüketmesi gerekiyor. Emziren annelerde ise  bu miktarı 3 litreye çıkarması gerekir. Vücudun susuz kalması süt üretimini de olumsuz etkiler. Susuz kalan annenin süt miktarı ciddi oranda azalacaktır.Sütün miktarını artıran en önemli besin su olduğunu unutmamak gerekir.Annelerin 3 litrelik sıvı alımının 2-2,5 litresini sudan kalan kısmı ise komposto, ayran, bitki çaylarından karşılaması uygundur.

YEŞİL YAPRAKLILAR
İçeriğinde fitoöstrojen içeren yeşil yapraklılar sütünüzün artmasına yardımcı olacaktır.
ısırgan otu, ıspanak, yeşil soğan, roka, dereotu, kara lahana gibi yeşillikler fazla kalori içermeden sütün kalitesini artıracak ve sütünüzün miktarındaki artışı göreceksiniz.Kilo almadan sütün artması tüm annelerin istediği bir durum olunca yeşilliksiz bir sofra düşünülemez. İyi yıkamayı ve pişecekseniz fazla haşlamamayı unutmayın...


REZENE
Fitoöstrojenler içerir, süt üretimini artırmaya sağlayan en iyi bitkilerdendir. Taze rezene yapraklarını salatanıza katabilirsiniz, kurutulmuş rezene tohumlarını çay şeklinde tüketebilirsiniz. Günde 2 fincan içimi uygundur. 

YULAF
Hepimiz yulafın kolesterol düşürücü ve bağırsak hareketlerini düzenleyici etkisi olduğunu biliyoruz.Yulafın diğer bir özelliğide oksitosin ve prolaktin gibi süt artırıcı hormonların salınımını sağlamasıdır.ARPA
Arpanın içeriğndeki polisakkaritin annedeki prolaktin miktarını artırdığı bilinmektedir..Prolaktin nedir diyecek olursanız ; prolaktin memedeki süt salgılayan hücrelerden süt salınımını uyaran hormondur. arpadan yapılan malt içeçeği süt miktarını artırmaktadır. Günde 1 adet tüketilebilir.


HAVUÇ
İçeriğinde fitoöstrojen olan havuç aynı zamanda beta karoten ve A vitamini yönünden de zengindir.Kim istemez ki vitamin yönünden  zengin bir süt ile bebeğini emzirmeyi.Salatalarınıza mutlaka bir adet havuç eklemeyi unutmayın.

KAYISI, HURMA, İNCİR
Bol miktarda lif içeren bu besinler ister taze ister kurutulmuş halde tüketilsin süt artırıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca A ve C vitamini açısından da zengindir. Kayısıda bulunan triptofan prolaktin hormonunu tetikleyerek sütün artmasını sağlar.

SUSAM
Kalsiyum yönünden zengin olan susam, süt üretimini artırıyor


CEVİZ, FINDIK ve BADEM
Yağlı tohumların içeriğinde bulunan bazı aminoasitler süt oluşumu için gerekli olan seratonin yapısına katılırlar ve sütün miktarını, kalitesini artırırlar. Günde 3-4 ceviz 10-12 çiğ badem veya fıntık tüketebilirsiniz.SOMON BALIĞI
Zengin omega-3 içeren somon balığı, doğrudan süt üretimi sağlamasa da, annelerin beslenmesini çok iyi destekliyor ve süt üretimini sağlayan hormonları salgılamaya yardımcı oluyor.

Bütün bunların yanı sıra aslında benim en önemli önerim bol su tüketin ve gece emzirmesinin önemini bilmek .

 Tekrar görüşünceye kadar esen kalın...

0 yorum on "Anne Sütünü Artıran Besinler"

Yorum Gönder

 

Bebeğinizin Bakımına ve Sağlığına Dair Herşey Copyright 2016 Tüm Hakları Saklıdır Besikliev.Com